Üzüm Festivali Coşkuyla Gerçekleşti

Üzüm Festivali Coşkuyla Gerçekleşti

Menderes'in önemli ürünlerinden biri olan Efemçukuru Alfons üzümünün tanıtılması için düzenlenen Menderes Efemçukuru Üzüm Festivali, renkli görüntülere sahne oldu.  

 

Menderes Belediyesi tarafından, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Efemçukuru Alfons üzümünün tanıtılması amacıyla düzenlenen Menderes Efemçukuru Üzüm Festivali, Efemçukuru Kooperatif Alanı'nda yapıldı. Festivale CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Menderes Kaymakam’ı Bahri Tiryaki, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, ilçe protokolü, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Gün boyu etkinlik

 

Kortej yürüyüşü ile başlayan festival, Menderes Belediyesi Halk Dansları Ekibinin gösterisiyle devam etti. Deniz Kumru ve Dilek Bayrak’ın konserleriyle coşkunun arttığı festivalde “En İyi Üzüm Yarışması” ve “Üzüm Gözlü Yarışması” renkli görüntülere sahne oldu.

 

"En İyi Üzüm" ve "Üzüm Gözlü" yarışmaları

En İyi Üzüm Yarışması’nda üreticiler kıyasıya rekabet etti. Jürinin dereceye giren üreticileri seçmekte zorlandığı yarışmada, birinci İbrahim Uslu, ikinci Bayram Özdemir, üçüncü Olcay Yavaş oldu. Efemçukuru’nun kızları da, “Üzüm Gözlü Yarışması”da dereceye girebilmek için yarıştı. Yarışmada Sıla Baş birinci olurken, Emine Karataş ikinci, Canan Kurgu üçüncü oldu. Her iki yarışmada da dereceye girenlere altın ödülü verildi.

 

“Adı kadar tadı da enfes”

 Festivalde konuşan Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, “Büyük bir yüz ölçümüne sahip güzel ilçemizde tarım sektörü önemli gelir kaynaklarımızdan birini oluşturmaktadır. İlçemizde sembol haline gelmiş birçok tarım ürünü bulunmaktadır. Bunlardan birisi de üzümdür. Efemçukuru, Çatalca, Yeniköy, Kuyucak ve Görece mahallelerimizde üzüm yetiştiriciliği revaçtadır. Şu an bulunduğumuz bölgede yetişen üzümlerin en önemli özelliği Akdeniz iklimi altında yetişmesidir. Burada yetişen üzümler, çok özel üretim teknikleri ile geleneksel biçimde üretilmektedir. Bu üzümlerin tadını eşsiz kılan bir özelliği de bağların neredeyse hiç sulanmadan ürün vermesidir. Yaz aylarında güneşin güçlü etkisiyle yoğunlaşan üzüm taneleri, yamaçlarda gece oluşan çiğle birlikte serinler ve doğal olarak sulanır. Yöreye has coğrafya ve iklim özellikleri sayesinde de benzersiz bir tada ulaşır. Bu üzümlere ticari anlamda ‘Alfons’ adı verilirken, halk dilinde adı ise ‘enfes’tir. Menderes Belediyesi olarak adı kadar tadı da enfes olan bu önemli değerimizin tanıtımı için festivalimizi gerçekleştiriyoruz" dedi.

 

  “Hedef, bölge halkının gelirinin artması”

 Geçen ay Efemçukuru’nda büyük bir alanı da etkileyen yangın hakkında da konuşan Başkan Kayalar, “Geçen ay gerçekleşen ve hepimizin yüreklerini dağlayan yangın sonrası yaralarımızı sarmaya başladık. Çeşitli kampanyalar ile yanan alanların canlandırılması için çalışmalar gerçekleştiriliyor. Menderes Belediyesi olarak Cumaovalılar Derneğimizle birlikte yangın mağduru ailelerimizin çocuklarına destek olmak için ‘Genç Fidanlar Yeşersin’ kampanyamızı hayata geçirdik. Bu kapsamda düzenlenen destek gecesinde elde edilen gelirin tamamı bu çocuklarımızın eğitimi için harcanacak. Bölge halkımızın gelirinin artması en büyük hedefimiz olacak. Menderes’imizin tüm özelliklerini, tüm güzelliklerini tanıtmaya devam edecek, üreticimizin ekmeğini arttıracak çalışmalarımızı aşkla gerçekleştireceğiz” dedi. Menderes Kaymakamı Bahri Tiryaki ve Menderes Ziraat Odası Başkanı Kadir Telli de, festivalin gerçekleşmesinde emeği geçen başta Menderes Belediyesi olmak üzere tüm destekçilere teşekkür etti.

Paylaş