Mandi

Mandi

Merhaba,
Menderes’in bereketli topraklarında yetişen tadı ve kokusu dünyaca ünlü Gümüldür Mandalinası’nın maskotu ben deniz Mandi’den hepinize kucak dolusu sevgiler. Beni Menderes Belediyesi’nin 2014’te düzenlediği Gümüldür Mandalina Festivali’nden tanıyorsunuz. Festivale katılanlar hatırlayacaktır, bol bol hatıra fotoğrafı çektirip konserlerde hep birlikte türlü muziplikler yapmış ve çok eğlenmiştik. Festivalden hemen sonra Madrid’den Berlin’e oradan da İstanbul’a uzanan yolculuğumda Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından yeni dostlarla bir araya geldik.
Editörler artık beni Menderes’in sembolleri olan nazar boncuğu, mandalina, Homeros, üzüm, çiçek ve zeybeğin arasında sayıyorlar sağ olsunlar. Şimdiyse Menderes Belediyesi’nin yeni internet sitesinde sizlerleyim. Üstelik yakında bu site üzerinden duyuracağım haberlerle sizlere sürprizler yapmaya devam edeceğim.
Coğrafi İşaret Çalışmaları
Geçtiğimiz yıl içerisinde yine çok çalıştık ve sizlere güzel haberler vermek için harika işler hazırladık. Rengiyle, tadıyla ünü sınırlarımızı fersah fersah aşmış Gümüldür Mandalinası’nı Coğrafi İşaretleme çalışmalarımızda sona yaklaştık. 2014-2023 İzmir Bölge Planı’nda yer alan yöresel ürünlerin markalaştırılması ve coğrafi işaretle tescil edilmesi hedefine yönelik yürüttüğümüz bu çalışmanın sonucunda, hem mandalina üreticisinin yüzünü güldürmek hem de Menderes’i dünyaya tanıtmak istedik.
Ahmetbeyli, Özdere ve Gümüldür’ün subtropik iklim kuşağında yetişen ince kabuklu, çekirdeksiz satsuma mandalinasının dünya pazarında hak ettiği itibarı kazandırmak için kolları sıvadık. Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden konusunda uzman denetçileri mandalina bahçeleri arasında gezdirip teknik ölçümlerin yapılmasını sağladık. Şimdi gözümüz bilgisayarda, kulağımız telefonda Türk Patent Enstitüsü’nden gelecek haberleri bekliyoruz. Süreç sona erdiğinde artık çiftçilerimiz mandalina kasalarının üzerine gönül rahatlığıyla “Bu Ürün Gümüldür Yöresinde Üretilmiştir” ibaresini koyabilecek. Tabi ki Efemçukuru’ndaki üzüm üreticilerimiz de unutmadık. Benzer bir çalışmayı rengi eşsiz, tadı enfes, alfons cinsi sofralık siyah üzüm için de başlatacağız.

Marka olma yolunda ilerliyoruz
Size vermek istediğim bir diğer haberse adımla müsemma bir marka olma yolunda emin adımlarla ilerliyor olduğum. Mandi® adını, yakında pek çok farklı alanda göreceğiniz çizgi üstü bir marka planlaması hazırlanıyor. Geçen hafta grafiker abla yüzüme bakarak çok havalı bir logo tasarladı. Editörler ve fotoğrafçılar benim için Menderes’in en önemli yerlerinde setler kurup özel çekimler yapmaya karar verdi. Planlar, metin hazırlıkları, malzeme ve mekan seçimleri derken hummalı bir çalışmadır gidiyor. Sürprizleri bozmamam içinse beni sıkı sıkı tembihlediler. Bir süre daha sabretmemiz gerekecek. Sizlere vereceğim haberler şimdilik bu kadar. Tekrar görüşünceye dek, sağlıkla kalın.

Çok sevgiler,

Mandi

Resimler


Paylaş