Tarım

Tarım

İlçe ekonomisinin önemli bir bölümü tarıma dayalıdır. İlçemizde sulak arazi 95 bin dekar, kuru tarım arazisi 130 bin dekar, kullanılmayan tarım alanı yaklaşık 8000 dekardır. İlçemizde tarımsal etkinlikler yüksek ürün çeşitliliğiyle geniş alanlar üzerinde yapılmaktadır. Buğday, mısır, üzüm ve zeytin yoğun olarak yetiştirilen tarım ürünleridir. Menderes örtü altı üretim, kesme çiçekçilik ve organik tarım faaliyetlerinde de önemli ilçelerden biridir.
Kesme çiçekçilik, İzmir'de açık ve kapalı alanlarda toplam 397 hektar alanda, ağırlıklı olarak Urla, Menderes, Bayındır, Balçova ve Karaburun ilçelerinde yapılmaktadır. Aynı zamanda Menderes organik tarım alanlarının en fazla olduğu ilçedir.
Menderes'in de aralarında bulunduğu Kemalpaşa, Menemen, Bayındır ve Torbalı ilçelerinde üretilen çekirdeksiz sultani üzümler, “Ege Sultanı Üzümü” kapsamında coğrafi işaretle tescillenmiştir. Üzümün yanı sıra, satsuma mandalina yetiştiriciliği Özdere, Gümüldür ve Ahmetbeyli mevkiinde oldukça büyük yer tutmaktadır.
İzmir için önemli bir başka meyve olan zeytin ise hemen bütün ilçelerde üretilmekle birlikte Bayındır, Bergama, Selçuk, Torbalı, Ödemiş, Kemalpaşa, Urla, Seferihisar ve Menderes üretimin en fazla yapıldığı ilçeler olarak öne çıkmaktadır.

Resimler


Paylaş